Wspieramy

Już od wielu lat studenci zjednoczeni w Studenckim Kole Stowarzyszenia Elektryków Polskich Politechniki Gdańskiej organizują coroczny wyjazd naukowy, nazwany Laboratorium Wyjazdowym. Jego celem jest pokazanie wyróżniającym się studentom Wydziału Elektrotechniki i Automatyki firm, przedsiębiorstw, czy zakładów związanych z branżą elektryczną, jako potencjalnych miejsc pracy w przyszłej karierze inżynierskiej. Studenci biorący udział w tym przedsięwzięciu mają możliwość zdobycia doświadczenia, którego nie mogą zdobyć w murach uczelni.


Tegoroczna edycja projektu kontynuuje tradycję utworzoną dwa lata temu, kiedy to pierwszy raz autokar z uczestnikami Laboratorium Wyjazdowego (Izotop 2011) przekroczyli granicę kraju, by zobaczyć czeską elektrownię jądrową w Temelinie. W następnym roku (84Polon 2012), zagranicznym zakładem była również elektrownia jądrowa, tym razem znajdująca się w Mochovcach na Słowacji. Tegoroczna edycja projektu o nazwie Energy Lab podtrzymała tradycję, kierując się na zachód – do elektrowni cieplnej w niemieckim Jänschwalde.


Zakłady oraz trasa zostały dobrane tak, aby układały się w bloki tematyczne. Pierwszym takim blokiem było zobaczenie całego procesu wykorzystania najważniejszego materiału w elektroenergetyce – miedzi. Część uczestników miała okazję zjechać w kopalni KGHM Lubin 600 metrów pod ziemię, aby zobaczyć pracę górnika, maszyn oraz aparatury elektrycznej wykorzystywanej w przemyśle wydobywczym. Pozostała część w tym czasie odwiedziła hutę miedzi w Głogowie, w której zostały przekazane informacje na temat efektywnego oczyszczania koncentratu miedzianego. Ostatnim ogniwem tego bloku były zakłady Alstom we Wrocławiu, produkujące generatory, wykorzystujące w swoich uzwojeniach miedź wydobytą i przetworzoną przez wcześniej wymienione zakłady. Drugim blokiem tematycznym było porównanie z pozoru podobnych elektrowni wodnych w Żarnowcu oraz Włocławku. Studenci zapoznali się z całą infrastrukturą elektrowni przepływowych oraz szczytowo-pompowych.


Kolejnym blokiem było zarówno porównanie elektrowni cieplnych, jak i całego systemu elektroenergetycznego Polski i Niemiec. W Jänschwalde zostały przekazane informacje na temat niemieckiej polityki energetycznej, w której coraz bardziej znaczący udział ma generacja ze źródeł odnawialnych, co oprócz korzyści wynikających z nowych traktatów ograniczających emisję szkodliwych związków, ma wiele wad, wynikających z zachowaniem stabilności sytemu.Ostatnim blokiem tematycznym było zaprezentowanie polskich firm, które dzięki połączeniu tradycyjnych strategii z innowacyjnymi technologiami prężnie działają zarówno na rynku polskim, jak i na zagranicznych. Firmy, o których mowa to koszaliński Kospel oraz toruński Apator, znajdujący się obecnie w pomorskiej strefie ekonomicznej.


EnergyLab to kolejne przedsięwzięcie, które zostało zrealizowane przy współpracy z firmą Acel. Dzięki temu przedsiębiorstwu młoda kadra inżynierska miała możliwość poszerzenia swoich doświadczeń i wiedzy, którą nie da się zdobyć w murach uczelni.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.